Porównanie trzech systemów do płytek wielkoformatowych – RUBI vs. BATTIPAV vs. KAUFMANN

Porównanie trzech systemów do cięcia i obróbki płytek wielkoformatowych firm RUBI, Battipav i Kaufmann.

Obecnie coraz bardziej popularny staje się nowoczesny trend instalowania płytek wielkoformatowych. Nierzadko zdarza się, że dachówka wielkoformatowa ma długość boku przekraczającą 2 metry. Do montażu tak dużych i ciężkich płytek nie wystarczą konwencjonalne narzędzia. Dlatego kilku producentów oferuje narzędzia i systemy do pracy z płytkami wielkoformatowymi. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu produkty 3 producentów – RUBI, BATTIPAV i KAUFMANN, które również można znaleźć w naszym sklepie. Aby ułatwić Ci decyzję, porównamy ich cechy i parametry techniczne.

Zaczynamy od wprowadzenia systemów

W ofercie marki RUBI dostępnych jest więcej modeli przeznaczonych do pracy z płytkami wielkoformatowymi:

 1. System RUBI SLIM
 2. Pilarki tarczowe RUBI TC z akcesoriami
 3. System RUBI SLAB

System RUBI SLIM to grupa produktów przeznaczonych do cięcia i obróbki płytek wielkoformatowych. System składa się z:

 • SLIM CUTTER PLUS – system cięcia obejmuje szyny, ssawki próżniowe, wózek do cięcia i narzędzie do łamania.
 • SLIM EASY TRANS – system przenoszenia zaprojektowany w celu ułatwienia przenoszenia i montażu płytek
 • Zestaw poprzeczek do SLIM EASY TRANS – poprzeczki zwiększają nośność i użyteczność systemu manipulacyjnego SLIM EASY TRANS

Pilarki tarczowe serii RUBI TC w połączeniu z szynami prowadzącymi i innymi akcesoriami umożliwiają cięcie płytek wielkoformatowych. Producent oferuje następujące modele:

 • Piła tarczowa RUBI TC-125 – piła do cięcia płytek na sucho i mokro, w zestawie ssawki próżniowe i tarcza tnąca
 • Zestaw szyn i zacisków do piły RUBI TC-125 – akcesoria rozszerzające możliwości wykorzystania piły również do płytek wielkoformatowych
 • Piła tarczowa RUBI TC-180 – piła do cięcia na sucho i mokro z uchwytem na tarcze tnące o średnicy do 180 mm, szyna prowadząca i tarcza tnąca w zestawie
 • Akcesoria do piły RUBI TC-180 – obejmują one przedłużoną szynę prowadzącą, sprzęgło i zaciski, które zwiększają użyteczność piły podczas cięcia płytek wielkoformatowych

System RUBI SLAB to gama produktów przeznaczonych do najbardziej wymagających prac związanych z płytkami wielkoformatowymi. Składa się z:

 • System manipulacyjny RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY – system ułatwiający przenoszenie płytek wielkoformatowych o nośności do 140 kg
 • Stół roboczy systemu RUBI SLAB – stół przeznaczony jest do cięcia i obróbki płytek
 • Wózek roboczy systemu RUBI SLAB – ułatwiający transport dużych i ciężkich płytek
 • Przyssawka próżniowa System RUBI SLAB – dodatkowa przyssawka próżniowa zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas przenoszenia płytek
 • Torba RUBI SLAB HEAVY DUTY – wytrzymała torba ułatwiająca przenoszenie i ochronę systemu manipulacyjnego RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY

Włoski producent BATTIPAV ma węższą ofertę narzędzi do pracy z płytkami wielkoformatowymi. Na ofertę składają się:

 • BATTIPAV LAMPOCut – ręczna maszyna do cięcia składająca się z szyn prowadzących, wózka do cięcia, przyssawek próżniowych i 2 narzędzi łamiących
 • System BATTIPAV AGILE – system obsługi płyt wielkoformatowych
 • BATTIPAV AGILE System Light – prostsza wersja systemu obsługi AGILE dla płytek wielkoformatowych
 • BATTIPAV MULTI Bench – stół warsztatowy o dużej powierzchni roboczej i dużej nośności do płytek wielkoformatowych
 • Piła portalowa BATTIPAV SUPREME 320S INFINITY – elektryczna piła budowlana o długości cięcia do 320 cm

Austriacki producent KAUFMANN oferuje 1 produkt do pracy z płytkami wielkoformatowymi:

 • KAUFMANN TopLine Pro Rail – ręczna przecinarka do płytek wielkoformatowych, zawiera szyny z przyssawkami, wózek do cięcia, szczypce do łamania, torbę

Porównanie narzędzi skrawających

Tabela w przejrzysty sposób przedstawia charakterystykę poszczególnych narzędzi tnących, w tym wycinarek elektrycznych przystosowanych do dużych formatów.

 RUBI SLIM CUTTER PLUSBATTIPAV LAMPO CięcieKAUFMANN TopLine Pro RailPiła RUBI TC-125 z zestawem prętów i zaciskówPiła BATTIPAV SUPREME 320S INFINITY
Max. długość cięcia (cm)310320335320320
Max. grubość materiału (mm)10 (15 z dodatkowym wyłącznikiem)2582585
Długość pręta/stołu (cm)110165172,5110320
Liczba szyn3223
Narzędzie do łamaniaTakTak, 2xTakNieNie
Ssawka3x3x6x2xNie
Kółko tnące/tarczaEXTREME ø22 mmø15 mm, ø22 mmØ16 mmØ125 mmNie
TorbaTakNieTakTak (teczka + torba)Nie
Power230 V400 V

Wszystkie narzędzia wykorzystują wózki tnące, które poruszają się po szynach za pomocą wysokiej jakości kół z łożyskami. Wszystkie pozwalają na cięcie płytek o minimalnej długości 310 cm. TopLine Pro Rail firmy Kaufmann o maksymalnej długości 335 cm wyróżnia się w tym parametrze.

Większe różnice dotyczą maksymalnej grubości ciętego materiału. Tutaj wyróżnia się system Battipav Lampo Cut, który umożliwia cięcie płytek o grubości do 25 mm. Z taką grubością radzi sobie dzięki dwóm narzędziom do łamania, z których jedno zostało zaprojektowane specjalnie dla grubszych płytek. Narzędziem RUBI można przycinać płytki o grubości 10 mm, ok. 15 mm przy zakupie narzędzia do łamania RUBI (nr ref.: 18917). W tym parametrze TopLine Pro z max. grubość materiału 8 mm. Pilarki elektryczne pozwalają również na piłowanie grubszych materiałów. Ich grubość zależy od wielkości ostrza, 25 mm dla RUBI TC i 85 mm w 1 skoku dla Battipav Supreme.

Wszystkie 3 ręczne narzędzia do cięcia oraz piła RUBI TC wykorzystują zasadę łączenia kilku pasków w jeden element i mocowania go do płytki za pomocą dołączonych przyssawek próżniowych lub nawet klamer. Następnie wózek tnący lub piła porusza się po połączonych szynach.

Trzy systemy cięcia ręcznego mają w pakiecie narzędzia do łamania i kółka tnące. Battipav jest dostarczany zarówno z dwoma narzędziami do łamania, jak i z dwoma kołami. Piła elektryczna RUBI TC-125 dostarczana jest z diamentową tarczą tnącą RUBI TCR-125 SUPERPRO.

W kwestii przenoszenia i przechowywania tylko Battipav nie dostarcza swoich narzędzi z torbą. Dla piły Supreme jest to zrozumiałe, dla Lampo Cut trzeba będzie dokupić torbę osobno.

Przewagą systemów cięcia ręcznego nad elektrycznymi będzie z pewnością czystsza praca, mniejszy hałas i praca bez konieczności korzystania z energii elektrycznej. Zaletą przecinarek elektrycznych TC i Supreme jest ich bardziej uniwersalne zastosowanie i wygodniejsze cięcie grubszych materiałów z możliwością chłodzenia wodą. Kolejną wadą piły elektrycznej Battipav Supreme jest jej wyższa cena.

Porównanie systemów obsługi

Systemy manipulacyjne są oferowane tylko przez RUBI i Battipav. Obaj producenci oferują wysokiej jakości listwy profilowane, opcje regulacji długości listew, ergonomiczne uchwyty, wysokiej jakości przyssawki próżniowe dla bezpieczniejszego i łatwiejszego przenoszenia i montażu dużych i ciężkich płytek. Prostszym systemem od RUBI jest SLIM EASY TRANS, który konkuruje z AGILE System Light od Battipav. Battipav ma nieco większą nośność, ale można zwiększyć nośność systemu RUBI do 110 kg, dodając przyssawki próżniowe i poprzeczki.

Producenci oferują również solidniejsze systemy przenoszenia, takie jak RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY czy system BATTIPAV AGILE. SLAB TRANS wyróżnia się lepszym wsparciem dla wymiarów płytek, natomiast system AGILE charakteryzuje się nośnością do 240 kg i mobilnym wózkiem, który ułatwia przenoszenie. Wózek mobilny RUBI SLAB TROLLEY można dokupić osobno do obu systemów RUBI.

Akcesoria

Zarówno RUBI jak i Battipav oferują również inne akcesoria do narzędzi skrawających i systemów obsługi. Stoły warsztatowe o ponadprzeciętnych wymiarach są oferowane przez obu producentów:


Oba stoły mają konstrukcję składaną, możliwość połączenia kilku stołów w jeden, ale tylko Battipav oferuje możliwość podłączenia do piły elektrycznej, dzięki czemu można rozszerzyć obszar roboczy piły. Zaletą stołu RUBI SLAB jest większa nośność do 250 kg w porównaniu do 200 kg dla ławki Battipav MULTI.

RUBI oferuje również inne akcesoria do swoich systemów, takie jak poprzeczki (nr ref.: 18819) do SLIM EASY TRANS, dodatkowe przyssawki podciśnieniowe (nr ref.: 18827) do RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY, wózek mobilny RUBI SLAB, przyssawki podciśnieniowe (nr ref.: 18957) do piły TC-125 czy narzędzie do łamania (nr ref.: 18917).

Już wkrótce w naszym sklepie pojawi się nowy, ulepszony system obsługi SLIM EASY TRANS PLUS.

Do systemu Battipav AGILE można dodać przyssawki próżniowe (nr ref.: SP11032), aby zwiększyć jego nośność.

W naszym sklepie znajdziesz również kompletne zestawy do cięcia i obróbki płytek wielkoformatowych w cenach lepszych niż przy zakupie pojedynczych produktów.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć zakres dostępnych narzędzi do pracy z płytkami wielkoformatowymi. Szeroką gamę narzędzi i akcesoriów do dużych formatów płytek można znaleźć w oddzielnych kategoria handlowa. Jeśli nadal potrzebujesz porady, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Ten artykuł powstał we współpracy z profiobkladac.sk

Loading

Więcej artykułów

Koła diamentowe – jak wybrać odpowiednie?

W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wyjaśnimy, jak wybrać najbardziej odpowiednie ostrze do cięcia określonych materiałów. Rozwiązałeś już problem, jaka

Loading