Porównanie najlepszych modeli ręcznych przecinarek do glazury – RUBI TZ vs. BATTIPAV SINTESI

W tym artykule przedstawimy 2 modele profesjonalnych ręcznych przecinarek do glazury, które są jednymi z najlepszych modeli w naszej ofercie przecinarek ręcznych. Od Rubi będzie to model TZ-850, a od Battipav model Sintesi 93. Za pomocą zdjęć krótko podsumujemy ich cechy, różnice i zalety każdej przecinarki do płytek.

Wprowadzenie przecinarek ręcznych

Modele przecinarek ręcznych TZ i Sintesi są jednymi z najlepszych w ofercie Rubi i Battipav. Wiąże się to z zastosowaniem wysokiej jakości i wytrzymałych materiałów, precyzyjnym wykonaniem i wykorzystaniem najnowszych technologii w celu zapewnienia wysokiej wydajności cięcia, jakości cięcia i długiej żywotności. Z drugiej strony, zastosowanie najnowszych technologii i wysokiej jakości materiałów znajduje odzwierciedlenie w wyższej cenie zakupu noży. Bazując jednak na naszym doświadczeniu i doświadczeniu naszych klientów, możemy potwierdzić, że ich wyższe ceny są rzeczywiście „widoczne” i „odczuwalne” podczas ich użytkowania i są nagradzane większą wszechstronnością i trwałością.

1. Podstawowe parametry

Gama przecinarek ręcznych TZ obejmuje modele o długości cięcia od 850 do 1550 mm. Gama Sintesi obejmuje modele o długości cięcia od 930 do 1630 mm. Prezentowane w naszym artykule modele przecinarek różnią się nieznacznie podstawowymi parametrami. Model TZ-850 charakteryzuje się maksymalną długością cięcia wynoszącą 850 mm, natomiast model Sintesi 93 ma nieco większą długość cięcia, wynoszącą do 930 mm. Obie mogą również ciąć płytki wielkoformatowe o grubości do 21 mm. Ale uwaga, maksymalna grubość ciętych płytek zależy również od ich twardości!

2. Wyposażenie i pakowanie przecinarek ręcznych

Jak przystało na topowe modele, do obu przecinarek otrzymasz wysokiej jakości akcesoria, w tym 2 kółka tnące – Sintesi jest dostarczana z kółkami o średnicy 22 mm; TZ jest dostarczana z kółkami SILVER PLUS o średnicy 8 mm i EXTREME PLUS o średnicy 22 mm. Wraz z przecinarką TZ otrzymasz również bezpłatną torbę transportową.

3. Projekt

Obie przecinarki wykorzystują cięcie pchające, ale znacznie różnią się konstrukcją. Sintesi opiera się na aluminiowych profilach końcowych, które są połączone wytłaczaną aluminiową podstawą, której szerokość jest taka sama jak szerokość stołów roboczych. TZ ma takie same profile aluminiowe na obu końcach, ale są one połączone znacznie węższym profilem stalowym. Rezultatem jest węższa konstrukcja TZ, która jest łatwiejsza do przechowywania i przenoszenia. Obaj producenci stosują odlewy aluminiowe o zoptymalizowanym kształcie, aby uzyskać wysoką wytrzymałość, a jednocześnie niższą wagę w porównaniu ze stalą.

4. Cięcie i łamanie

Zasadnicza różnica między przecinarkami polega również na szynie prowadzącej i konstrukcji wózka tnącego z kółkiem i łamaczem. TZ posiada dwie profilowane szyny prowadzące, pomiędzy którymi porusza się wózek tnący. Pomiędzy tymi szynami zawsze jest doskonały widok na linię cięcia z góry. Sintesi ma tylko jedną kwadratową szynę prowadzącą, wzdłuż której porusza się karetka. W porównaniu do TZ, jest nieco gorszy widok na linię cięcia i zawsze trzeba patrzeć na nią nieco ukośnie. Prowadnice w obu przecinarkach są pierwszorzędnie wytrzymałe, dzięki czemu radzą sobie także z cięciem płytek o grubości do 21 mm.

Istnieją również duże różnice w wózkach tnących, które opierają się na konstrukcji szyn prowadzących. TZ wykorzystuje aluminiowy wózek tnący, który porusza się dzięki 4 łożyskowanym kołom prowadzącym, które poruszają się wewnątrz szyn. Dodatkowo posiada 2 regulowane kółka, które mogą być wykorzystane do zapewnienia luzu w ruchu wózka. Sintesi ma również aluminiowy wózek, ale z aż 9 prowadnicami kulkowymi, rozmieszczonymi po wszystkich 4 stronach szyn prowadzących. Niektóre z nich są również regulowane. Obie konstrukcje zapewniają płynne i precyzyjne działanie. Konstrukcja Sintesi jest lepsza pod względem konserwacji i utrzymania listwy w czystości.

Oba wózki umożliwiają cięcie i łamanie jedną ręką i mają plastikowe osłony na łamaczu. TZ ma nieco szerszy łamacz, co może być zaletą podczas łamania niektórych płytek. Wykorzystuje 2 różne pozycje łamacza w zależności od grubości ciętej płytki. Sintesi posiada magnetyczny łamacz obsługiwany za pomocą dźwigni. Jeśli chodzi o komfort cięcia, Sintesi ma profilowaną aluminiową dźwignię z bocznymi gumowymi uchwytami, które zapewniają pewniejszy chwyt dźwigni. Dźwignia TZ posiada gumowy uchwyt na końcu rękojeści, aby zapewnić lepszy komfort użytkowania.

5. Stoły podwieszane i wsporniki boczne

Przecinarki różnią się także konstrukcją stołów roboczych i podpór bocznych. Sintesi ma proste 2 stalowe stoły sprężynowe, które nie pokrywają nawet połowy maksymalnej długości cięcia przecinarki. Pomiędzy nimi znajduje się solidny pręt antykorozyjny, który służy jako podpora podczas łamania płytek. Szerokość stołów wynosi około 32 cm (16 cm na stronę). Posiada 2 regulowane wsporniki boczne. TZ ma bardziej skomplikowany system. Jego 2 stoliki sprężynowe są składane, dlatego jest węższy po złożeniu i szerszy niż Sintesi po rozłożeniu. Szerokość jego stołów wynosi około 42 cm (21 cm z każdej strony), które są wspierane przez 4 boczne wsporniki, które służą również do podtrzymywania większych płytek poza stołem. Podpory te są amortyzowane. Długość stołów jest prawie taka sama jak maksymalna długość cięcia. Ponadto, TZ posiada stały pręt środkowy na linii łamania płytek.

6. Władcy

Linijki obu przecinarek są dość podobne i zapewniają wszystkie typowe funkcje, takie jak szybka regulacja bez użycia narzędzi do cięcia pod kątem, powtarzanie cięć, skala w cm i skala długości przeliczona do cięcia płytek pod kątem 45°. Uważamy, że żółta linijka Sintesi jest bardziej czytelna w porównaniu do linijki TZ. Linijka składa się z kilku metalowych części, które należy najpierw złożyć. Sintesi posiada całkowicie aluminiową linijkę z metalowymi ogranicznikami. Linijka TZ ma je wykonane z wytrzymałego plastiku. Jego zaletą jest ponownie blokada linijki podczas cięć ukośnych. Linijka Sintesi wymaga prawidłowego ustawienia za pomocą wskazanej strzałki, co czasami może zająć więcej czasu. Długości linijek są porównywalne, TZ ma 70 + 42 cm, a Sintesi 75 + 35 cm.

7. Kilka dodatkowych funkcji

Sintesi umożliwia regulację odległości szyny prowadzącej od stołu roboczego za pomocą dwóch kółek obrotowych w profilach końcowych. Odległość ta jest przydatna podczas cięcia płytek o różnej grubości. W tym celu TZ wykorzystuje 2 pozycje łamacza i możliwość regulowanego mocowania kółka tnącego.
Model TZ jest nieco lżejszy od modelu Sintesi i waży niecałe 22 kg w porównaniu do 24 kg modelu Sintesi. Obie przecinarki są wyposażone w uchwyt i kółka ułatwiające ciągnięcie przecinarki. Zaletą modelu TZ jest to, że można go holować nawet wtedy, gdy jest przechowywany w torbie transportowej.

Wnioski

Obidve rezačky sú najlepšími modelmi v ponuke Rubi a Battipav a tomu zodpovedá aj ich prevedenie, funkcie a aj ceny. Rezačky využívajú rôzne konštrukcie základní, rezacie vozíky a tiež sa líšia v rôznych detailoch pre dosiahnutie vysokej presnosti a lámacej kapacity. Mnohé z týchto technológií a konštrukčných riešení postupne preberajú aj nižšie a lacnejšie rady rezačiek, takže ak sú pre Vás tieto top modely cenovo nedostupné, môžete zvážiť kúpu rezačky z nižšej rady, napr. RUBI TX lub HITlub Battipav Profi Evo lub Super Pro Evo.

Naprawdę trudno jest jednoznacznie zdecydować, która przecinarka jest lepsza. Na pewno nie popełni się błędu kupując którąkolwiek z nich i będą one służyć niezawodnie przez długi czas. Wyższa cena TZ o około 30% w porównaniu do Sintesi również może być czynnikiem wpływającym na ocenę. Ale nawet pomimo tego, nadal wybralibyśmy Rubi TZ-850 jako ogólnie lepszą przecinarkę. Nie ma ona praktycznie żadnego „słabego punktu” i oferuje większą wszechstronność, wydajność oraz kilka funkcjonalnych i ergonomicznych zalet w porównaniu do Sintesi.

Loading

Więcej artykułów

Koła diamentowe – jak wybrać odpowiednie?

W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wyjaśnimy, jak wybrać najbardziej odpowiednie ostrze do cięcia określonych materiałów. Rozwiązałeś już problem, jaka

Loading