Wiercenie w płytkach czy kafelkach? Nie ma problemu

W artykule dowiesz się jak wybrać odpowiednie wiertło i nie bać się wiercić otworu nawet w płytkach. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów z popękanymi lub porysowanymi płytkami.

Wielu z nas remontuje i przegląda katalogi pięknych łazienek. Wielokrotnie zdarza się, że glazurnik wykonuje swoją pracę, a my decydujemy się na wykończenie naszej nowej łazienki. Montujemy tu uchwyt na szampon, tam na ręcznik, lustro, półkę i zdarza się, że podczas wiercenia pęka płytka. Można jednak uniknąć tego nieprzyjemnego doświadczenia i uniknąć niepotrzebnych problemów. Jak więc prawidłowo i bez obaw wiercić w płytkach?

Odpowiednie wiertło i wiertarka są niezbędne

Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne wiercenie w ścianach niezbędnych mocowań, należy zastanowić się, czy nasz domowy sprzęt jest wystarczający. Pękanie płytek często występuje w przypadku doboru niewłaściwego wiertła lub wiertła. Orientujmy się zatem w wierceniach i metodzie wiercenia.

Wiercenie w metalu

Do wiercenia w materiałach metalowych stosujemy szereg różnych wierteł z różnymi oznaczeniami. Zazwyczaj są to wiertła wykonane ze stali. W zależności od twardości wierconego materiału istnieją również specjalne wiertła. Do bardziej miękkich materiałów stosuje się stal szybkotnącą, która charakteryzuje się przystępną ceną, ale ma krótszą żywotność. Do twardszych materiałów – wiertła stalowe z kobaltem lub tytanem. Są one przeznaczone właśnie do twardych metali i charakteryzują się trwałością, ale także wyższą ceną. Wiercenie w metalu można również wykonać poprzez szybkie uruchomienie wiertarki bez użycia wkrętarki udarowej.

Wiercenie w drewnie

Wiercenie w drewnie ma swoją specyfikę i jeśli chcemy wywiercić otwory, które będą precyzyjne i wysokiej jakości, musimy używać wierteł przeznaczonych do tego celu. Doświadczony budowniczy już na pierwszy rzut oka rozpozna spiralne wiertło do drewna, ponieważ charakteryzuje się ono gwintowaną końcówką, ostrą krawędzią i szerokimi rowkami do odprowadzania trocin. Wiertła te nie nadają się do innych materiałów. Wierć w drewnie bez wiertła i wybierz wolniejszą prędkość, aby wiertło było w stanie usunąć nadmiar trocin.

Wiercenie w murze lub płytkach

W tym miejscu wielu majsterkowiczów często stosuje wiertła do metalu w jednorazowych pracach wiertniczych. W przypadku miękkiego muru można wywiercić otwór takim wiertłem, ale co z kamienną ścianą lub płytkami? Tutaj taka wiertarka nie będzie miała szans. W najlepszym wypadku stępi się tylko samo wiertło, ale może też spowodować większe komplikacje, takie jak jego złamanie czy pęknięcie płytki. Wiemy, że w murze możemy wiercić również za pomocą kołka. Ale uważaj tutaj, jeśli chcesz wywiercić dziurę w płytkach. Mają one zazwyczaj odporną warstwę wierzchnią, która często jest śliska. Poślizg wiertła może spowodować zarysowanie płytki. Użycie gwoździa spowodowałoby pęknięcie płytek. Jak więc postępować prawidłowo i nie dopuścić do zepsucia nowej łazienki?

Do bezpiecznego wiercenia w płytkach szczególnie nadają się wiertła diamentowe lub kompletne zestawy. Szczególnie twarde płytki wykonane z takich materiałów jak gres, marmur, porcelana itp. W przypadku wierteł diamentowych istnieje rozróżnienie w zależności od wiertła czy kupić całe wiertło czy tylko koronę. Zaleca się wiercenie na mokro w twardych płytkach. Zmniejszają zapylenie, zmniejszają zużycie wiertła poprzez chłodzenie. Istnieją proste zestawy, które są niedrogie i bez problemu wywiercą otwór nawet w twardych płytkach. Do wiercenia w płytkach służą też różne pomoce, które zapobiegają ślizganiu się wiertła, np. naklejki antypoślizgowe czy przyssawki. Dopiero po przewierceniu się przez płytkę możemy zdecydować się na wiercenie młotkiem.

Artykuł powstał we współpracy z www.profiobkladac.sk.

Loading

Więcej artykułów

Koła diamentowe – jak wybrać odpowiednie?

W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wyjaśnimy, jak wybrać najbardziej odpowiednie ostrze do cięcia określonych materiałów. Rozwiązałeś już problem, jaka

Loading