Porady i wskazówki jak umiejętnie usunąć stare płytki

Artykuł z poradami i wskazówkami dotyczącymi skutecznego usuwania starych płytek ze ściany.

Porady i wskazówki jak umiejętnie usunąć stare płytki

Kiedy decydujemy się na remont domu, mieszkania itp. innej przestrzeni, oprócz wstępnego planowania należy zająć się jej częścią praktyczną. Praktyczna część remontu rozpoczyna się od fazy rozbiórki, podczas której usuwane są stare powierzchnie lub nawet całe konstrukcje. Może to być usunięcie farby, kielni, płytek lub nawet całej ściany. W dzisiejszym artykule przejdziemy przez kilka porad i wskazówek, jak usunąć stare płytki w sprytny sposób, uwalniając i przygotowując przestrzeń dla nowych płytek lub innych powierzchni. Nie martw się, to nic skomplikowanego.

Bezpieczeństwo jest kluczowe

Ważne jest, aby pomyśleć o ochronie na stanowisku pracy przed rozpoczęciem faktycznej przeprowadzki. Jak tylko zaczniesz burzyć, luzować i odpryskiwać płytki, jest prawie pewne, że płytki pękną, a odłamki będą latać po całym pomieszczeniu.
Dlatego zawsze upewnij się, że nosisz okulary ochronne i rękawice ochronne. Chronią oczy i ręce przed ostrymi kawałkami płytek, które mogą oderwać się od ściany podczas rozbiórki.

Ochrona pomieszczeń

Przy usuwaniu płytek ze ściany podczas remontów cząstkowych należy pamiętać o zabezpieczeniu reszty pomieszczenia i jego wyposażenia. Na przykład, jeśli remontujesz łazienkę i masz duże, ostre kawałki płytek spadające ze ściany, istnieje duże ryzyko zarysowania płytek, wanny, brodzika lub umywalki. Zanim zaczniesz usuwać płytki ze ściany, nie zapomnij zasłonić ważnych części pomieszczenia! Zalecamy użycie kartonu lub kilku starych plandek, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem wszelkie media lub urządzenia sanitarne.

Usuwanie nierówności

Jeśli chodzi o usuwanie płytek ze ścian, pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest wyskrobanie fug i zaprawy między płytkami. Takie skrobanie ułatwi poluzowanie płytek, a w konsekwencji znacznie łatwiejsze i czystsze ich usunięcie. Jednocześnie zmniejszy to prawdopodobieństwo odpryskiwania i zrywania płytek.
Do łatwego usuwania płytek ze ściany, zwłaszcza z fugami cementowymi, zalecamy użycie narzędzia RUBISCRAPER. Narzędzie to pozwala na regulację głębokości usuwania masy klejącej, zmniejszając ryzyko zbyt głębokiego wcięcia się w ścianę, co może być przyczyną problemów w późniejszym czasie przy ponownym oklejaniu, a także bardziej pracochłonne.

Jego ostrza z węglika wolframu wykorzystują głównie ciśnienie pneumatyczne zamiast tarcia, aby usunąć mieszaninę kleju. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych metod, takich jak szlifowanie, z RUBISCRAPEREM nie wytworzysz pyłu, oszczędzając czas na sprzątanie, a jednocześnie eliminując ryzyko wdychania pyłu.
Samoprowadzący system pozwala na pozostanie wewnątrz fugi, minimalizując ryzyko uszkodzenia lub złamania płytki podczas usuwania fugi klejowej, a ergonomiczny kształt zapewnia większy komfort i pewny chwyt.


Do tego zadania można również użyć prostszego ręcznego skrobaka do fug, ale czyszczenie fug jest znacznie bardziej pracochłonne.

Młotek i dłuto

Teraz, gdy usunąłeś już fugę klejową, nadszedł czas na zdjęcie płytek ze ściany! W tym kroku potrzebny będzie tylko młotek i dłuto lub przecinak. Usunięcie pierwszej płytki jest zazwyczaj najtrudniejsze, ponieważ nie masz do niej dostępu z boku. Włóż dłuto w szczelinę pozostawioną przez zeskrobany klej i lekko uderzaj młotkiem, aby wywrzeć nacisk. To powinno poluzować płytkę z kleju. W zależności od wielkości płytek i tego, jak dobrze są przyklejone do kleju na ścianie, być może trzeba będzie to zrobić w kilku różnych miejscach na płytkach. Po usunięciu pierwszej płytki ze ściany można rozpocząć usuwanie sąsiednich płytek wzdłuż nowych odsłoniętych krawędzi. Ewentualnie do ich usunięcia można użyć elektrycznego młota wyburzeniowego z szerokim dłutem. Istnieje jednak ryzyko uszkodzenia ściany nośnej podczas jej stosowania.

Ręczne zwalnianie płytek

Usuwanie pozostałości kleju

Po usunięciu wszystkich płytek ze ściany należy również zeskrobać pozostały klej.
Do tego kroku możesz użyć skrobaczki. Do trudniejszych do usunięcia części kleju może być potrzebne dłuto i młotek. Do tego kroku można również użyć elektrycznego młota wyburzeniowego z szerokim dłutem. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić ściany nośnej i nie wyciąć w niej niepotrzebnych otworów.
Ten system pracy nie usuwa jednak całkowicie wszystkich klejów. Aby mieć pewność, że wszystkie ściany są równomiernie oczyszczone i wyrównane, zeszlifuj pozostałe nierówności. Do tego zadania nadają się ściernice diamentowe. Jest to zdecydowanie zalecane, jeśli planuje się ponowne obłożenie ściany.

Sprzątanie pokoju

Już prawie skończyłeś. Użyj łopaty i miotły, aby usunąć wszelkie luźne kawałki płytek lub nadmiar pyłu. Z pewnością przydadzą Ci się wiadra budowlane lub zsypy do wynoszenia odpadów. Z pewnością przyda Ci się odkurzacz przemysłowy. Dzięki temu łatwiej jest usunąć wszystkie drobne kawałki dachówek i innych materiałów budowlanych.

I to jest to! Możesz powiedzieć sobie, że to jest łatwe. Dla większości pewnie tak, ale przestrzeganie właściwej procedury i używanie odpowiednich narzędzi pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale i zmniejszyć nakłady pracy. A także docenisz korzyści płynące z prawidłowego i perfekcyjnego usunięcia starych płytek, w tym kleju, podczas montażu nowych płytek.

Artykuł powstał we współpracy z profiobkladac.sk

Loading

Więcej artykułów

Koła diamentowe – jak wybrać odpowiednie?

W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wyjaśnimy, jak wybrać najbardziej odpowiednie ostrze do cięcia określonych materiałów. Rozwiązałeś już problem, jaka

Loading