Promocja Black Friday, użyj kodu BF2024 w koszyku i uzyskaj 5% zniżki na cały zakup

:
:
:

Koła diamentowe – jak wybrać odpowiednie?

W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wyjaśnimy, jak wybrać najbardziej odpowiednie ostrze do cięcia określonych materiałów.

Rozwiązałeś już problem, jaka tarcza diamentowa będzie najodpowiedniejsza do cięcia płytek, które zamierzasz położyć. To znaczy, że każdy właściwy producent narzędzi diamentowych produkuje kilka różnych typów tarcz, które mają konkretne ostrza o specyficznych właściwościach i które są przeznaczone do różnych rodzajów materiałów i płytek. Przy wyborze nie zapominaj jednak o swoich potrzebach związanych z cięciem, np. prędkość cięcia, jakość cięcia lub żywotność ostrza.
W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wiedza o tym, jak zaprojektowane są ostrza i jak działają, pomoże nam lepiej zrozumieć, jakiego typu ostrza potrzebujemy do cięcia różnych rodzajów płytek. Wyjaśnimy różne rodzaje ostrzy przy użyciu produktów RUBI, które również można znaleźć w naszym sklepie. Niektórym osobom może być trudno odnaleźć się w tak szerokiej gamie produktów.

CO TO SĄ KOŁA DIAMENTOWE?
Koła diamentowe składają się z okrągłego korpusu, zwykle wykonanego ze stali, zwanego „rdzeniem”. Rdzeń ma na swoim obwodzie superścierny materiał tnący w postaci ciągłej korony lub podzielony na segmenty. Ten materiał tnący, zwany również ziarnem diamentowym (pasek, segment), może być połączony z rdzeniem ostrza na różne sposoby, ale najczęściej stosowaną przez RUBI metodą jest spawanie laserowe.

ZIARNA DIAMENTOWE
Ziarna diamentu mogą być mocowane na 3 różne sposoby, są to spiekanie, galwanizacja i lutowanie próżniowe. W przypadku specyficznych ceramicznych ściernic do cięcia mówimy jednak zazwyczaj o spiekaniu. W procesie spiekania cząstki diamentu są mieszane ze spoiwem metalowym i rozłożone pod wpływem ciśnienia i temperatury, tworząc układ z różnymi warstwami diamentu, które są stopniowo odsłaniane w miarę zużywania się narzędzia.

ZWIĄZEK MIĘDZY WIELKOŚCIĄ ZIARNA, GĘSTOŚCIĄ I TWARDOŚCIĄ SPOIWA

Zależność między wielkością ziarna diamentu, jego gęstością i twardością spoiwa zmienia się w zależności od wymagań tarczy.

  • W przypadku twardych materiałów stosuje się drobny grys o dużej gęstości diamentów i miękkie spoiwo.
  • W przypadku materiałów ściernych stosuje się duże ziarno o niskiej gęstości diamentu i twarde spoiwo.
  • W przypadku tarcz uniwersalnych, przeznaczonych do większości materiałów, stosuje się dużą ziarnistość, małą gęstość diamentu i miękkie spoiwo.
Szczegóły ziaren diamentu na płycie RUBI CPR

Idealnie byłoby, gdyby oba rodzaje były stosowane jednocześnie. Jeśli mamy miękkie spoiwo, to metal będzie się ścierał, a diament zawsze wyjdzie na powierzchnię, dzięki czemu będziemy mogli efektywnie ciąć. W tym przypadku jednak, przy cięciu materiałów ściernych, żywotność ostrza będzie negatywnie ograniczona. Z drugiej strony, jeśli środek wiążący jest zbyt twardy, diament na powierzchni będzie się zużywał bez możliwości zastąpienia go nowym diamentem, ponieważ środek wiążący nie będzie się zużywał, a ostrze straci swoją skuteczność cięcia. W tym przypadku dysk określa się jako „tępy”.

Aby rozwiązać ten problem, możemy zastosować blok czyszczący, czyli super ścierny materiał blokowy, który ściera spoiwo tarczy i „wyprowadza” cząstki diamentu z niższych warstw na powierzchnię.

RODZAJE SPIEKANYCH TARCZ DIAMENTOWYCH

  • Ostrze uniwersalne: Zapewnia najlepsze wykończenie powierzchni. Służy do cięcia ceramiki lub innych kamiennych materiałów licowych o grubości do 25 mm.
  • TURBO: Świetne połączenie cech. Wysoka wydajność i prędkość cięcia przy wysokiej jakości wykończenia powierzchni.
  • VIPER: Jest to ewolucja tarczy TURBO o wyższej jakości i prędkości cięcia. Przeznaczony jest wyłącznie do materiałów o wysokiej twardości.
  • Segmentacja: najszybsza. Maksymalna prędkość i lepsze chłodzenie ostrza. Do cięcia materiałów o grubości większej niż 25 mm.
  • Segmentowa TURBO: do cięcia wszystkich rodzajów materiałów z maksymalną prędkością.
  • Rowek J: najnowocześniejsza technologia. Wysoka prędkość cięcia odpowiednia dla najtwardszych materiałów. Specjalnie zaprojektowane do bezpośredniego cięcia gresu porcelanowego. Eliminuje naprężenia powstające podczas cięcia.

Pamiętaj, że im wyższa prędkość cięcia, tym niższa jakość cięcia i odwrotnie. Tarcze o najbardziej zrównoważonym stosunku prędkości do jakości są typu TURBO i VIPER .

1. wszystkie obwody 2. TURBO 3. TURBO VIPER
1. Segment 2. Segment TURBO 3. Rowek typu J

Na filmie można zobaczyć jak wygląda praca z tarczą diamentową 250 mm CEV SUPERPRO na pilarce bramowej RUBI DC-250 850:

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TARCZĘ DIAMENTOWĄ?

Teraz, gdy wiemy już jak powstają ostrza, jak działają i jakie są ich rodzaje i cechy charakterystyczne, są 3 ważne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tarczy diamentowej:

1. JAKI RODZAJ CIĘCIA BĘDZIEMY WYKONYWAĆ

W zależności od rodzaju cięcia, jakie zamierzamy wykonać, musimy zastanowić się, jakiego typu maszyny będziemy używać: przecinarki elektrycznej czy szlifierki kątowej? A co za tym idzie, jaki rodzaj chłodzenia będziemy mieli do dyspozycji?

Zawsze musimy pamiętać, że ostrza tną przez tarcie i że są to narzędzia superścierne. Podczas tego tarcia (cięcia) powstają wysokie temperatury, co doprowadziło do powstania 2 różnych rodzajów cięcia: mokrego i suchego. W przypadku cięcia na sucho, chłodzenie jest zapewnione jedynie przez przepływ powietrza generowany przez samą obracającą się tarczę. Koła do cięcia na sucho mogą być chłodzone wodą, co zwiększa ich żywotność i poprawia jakość powierzchni cięcia, ale koła do cięcia na mokro nigdy nie powinny być używane bez chłodzenia wodą.

RUBI oferuje tarcze tnące do cięcia na sucho i na mokro. Musimy więc wiedzieć, jaką maszynę i jaki rodzaj chłodzenia zastosujemy, zanim podejmiemy decyzję.

Symbole wskazujące na przeznaczenie ostrza do cięcia na sucho lub na mokro

2. RODZAJE MATERIAŁÓW DO CIĘCIA

Drugą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest rodzaj ciętego materiału. Jeśli mówimy o cięciu płytek ceramicznych, to należą one do grupy materiałów krzemionkowych. Materiały te, składające się głównie z krzemionki, mają średnią lub wysoką twardość, choć niektóre z nich mogą mieć również bardzo wysoki poziom ścieralności.

Do najczęściej spotykanych materiałów krzemianowych należy interesująca nas grupa: materiały ceramiczne, takie jak płytki, kamionka szkliwiona czy gres. Do tej grupy zalicza się również szkło i granit. Dlatego też, ze względu na twardość tych materiałów, będziemy potrzebowali kombinacji drobnego ziarna o dużym stężeniu diamentów i miękkiego spoiwa, które zużywa się w tym samym czasie co diament, aby zapobiec stępieniu się ostrza i zapewnić ciągłą dobrą wydajność narzędzia.

3. PRĘDKOŚĆ CIĘCIA a JAKOŚĆ CIĘCIA

Trzecią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest zapotrzebowanie na prędkość cięcia i wynikająca z niej jakość cięcia. Zależy to od rodzaju cięcia, jakie zamierzamy wykonać. Istnieje różnica pomiędzy cięciem prostym lub ukośnym, gdzie może nam zależeć na szybkości, a cięciem ukośnym, gdzie przede wszystkim będzie nam potrzebna precyzja i jakość cięcia.

Nie wszystkie ostrza nadają się do wszystkich rodzajów cięcia. Do cięcia pod kątem lub na ukos potrzebujemy ostrzy o wystarczającym wzmocnieniu i grubości rdzenia, które wytrzymają bez uszkodzeń cięcie pod kątem 45° (krawędzie Jolly). Minimalna grubość rdzenia do cięcia pod kątem zmienia się w zależności od średnicy tarczy.

Podsumowując, przy wyborze odpowiedniej tarczy musimy wziąć pod uwagę czy będziemy ciąć na mokro czy na sucho (w zależności od używanej maszyny), twardość materiału oraz rozważyć zapotrzebowanie na szybkość cięcia i/lub jakość wykończenia powierzchni. Wiedząc to, jesteśmy gotowi do wyboru najbardziej odpowiedniego ostrza do cięcia naszych płytek.

ASORTYMENT TARCZ DIAMENTOWYCH RUBI

Z szerokiej oferty tarcz diamentowych RUBI w naszym sklepie możemy wyróżnić następujące rodzaje.

DO CIĘCIA NA SUCHO:

  • CPR : Nadaje się do dokładnego cięcia gresu porcelanowego o grubości mniejszej niż 20 mm, zaleca się stosowanie ostrza o pełnym obwodzie. Zapewnia jedno z najlepszych wykończeń. Dostępny jest w średnicach 115 i 125 mm.
  • TCR : Tarcza typu TURBO, polecana do precyzyjnego cięcia gresu porcelanowego o dużej wydajności i prędkości cięcia przy wysokiej jakości wykończenia powierzchni cięcia. Dostępne w średnicach 115, 125, 180 i 230 mm.
  • CPJ : Tarcza z rowkiem J, zwiększa prędkość cięcia bardzo twardych płytek gresowych i jednocześnie zmniejsza naprężenia powstające podczas cięcia. Dostępne w średnicach 115 i 125 mm.

DO CIĘCIA NA MOKRO:

  • CPC : Tarcza uniwersalna, zalecana do precyzyjnego cięcia płytek gresowych o grubości mniejszej niż 20 mm. Szczególnie polecana jest do cięcia pod kątem. Dostępny jest w średnicach 180, 200, 230, 250, 300 i 350 mm.
  • TPI : Tarcza typu TURBO, polecana do cięcia gresu pod kątem. Zapewnia wysoką stabilność i prędkość cięcia. Dostępny jest w średnicach 200, 230 i 250 mm.
  • CPX : Tarcza z rowkiem J z najnowszą technologią do szybkiego bezpośredniego cięcia gresu porcelanowego. Dostępny jest w średnicach 200, 250 i 300 mm.

KLASYFIKACJA KOLORÓW TARCZY DIAMENTOWEJ RUBI

Oprócz powyższych ostrzy, oferujemy również wiele innych modeli ostrzy RUBI, które mogą Państwo wybrać w zależności od swoich potrzeb. Aby ułatwić Ci wybór, RUBI stosuje podział kolorystyczny płyt. Każdy kolor mówi nam, do jakiego użytku lub zastosowania dana rolka jest oryginalnie przeznaczona:

DYSTRYBUCJA KOLORÓW:

  • Czerwony: szczególnie nadaje się do cięcia porcelany
  • Fioletowy i ciemnozielony: tarcze, do uniwersalnego zastosowania, do różnych materiałów budowlanych
  • Zielony: dla popularnych materiałów ceramicznych
  • Niebieski: do twardych materiałów
  • Pomarańczowy: do materiałów ściernych
  • Szary: do marmuru
  • Żółty: uniwersalne tarcze do prac ratowniczych

Mamy nadzieję, że nasz blog pomógł Państwu odnaleźć się w szerokiej ofercie diamentowych tarcz tnących RUBI. Wierzymy, że po jej przeczytaniu Twój wybór najbardziej odpowiedniego kołowrotka będzie szybki i trafny. Nie zapominaj jednak o jeszcze dwóch istotnych rzeczach, które mogą wpłynąć na wynik pracy i Twoje zadowolenie z tarczy diamentowej:

  1. Wybór odpowiedniego narzędzia do cięcia – piła elektryczna/szlifierka kątowa. Ważna jest przydatność narzędzia do danego rodzaju cięcia oraz znajomość jego obsługi.
  2. Prawidłowa technika cięcia – może znacząco wpłynąć na jakość cięcia. Nawet odpowiednio dobrana i wysokiej jakości tarcza diamentowa może zostać bardzo szybko zniszczona przy złej technice cięcia.

Artykuł powstał we współpracy z profiobkladac.sk

Loading

Więcej artykułów

Nowa marka w naszym sklepie – DISTAR

W 2024 roku rozszerzyliśmy nasz sklep profiobkladac.sk o nowego producenta narzędzi dla glazurników, DISTAR. Marka ta oferuje innowacyjne produkty, których brakowało w naszej ofercie lub

Loading