Jak wybrać odpowiednią pacę dla glazurnika?

Artykuł o różnych rodzajach i rozmiarach zacieraczek RUBI oraz krótki opis jak wybrać odpowiednią.

Zapewne każdy glazurnik znalazł się w sytuacji, w której nie mógł się zdecydować pomiędzy dwoma lub więcej narzędziami i zastanawiał się, które z nich będzie dla niego najodpowiedniejsze. Po ostatnim artykule o kółkach tnących RUBI, dziś opowiemy więcej o kolejnym ważnym akcesorium dla glazurników. Opowiemy o pacach, ich wymiarach i o tym, jak nakładać nimi klej. Artykuł ten powinien przypomnieć kilka podstawowych informacji o nakładaniu kleju, ułatwić podjęcie decyzji przy wyborze pacy metalowej (tzw. pacy zębatej) na przykładzie zastosowania pac o różnych kształtach i wielkościach zębów firmy RUBI.

Nakładanie kleju na płytkę

Podstawowe zasady układania płytek obejmują, że klej powinien pokrywać co najmniej 85% całkowitej powierzchni pod płytką w suchym środowisku (większość podłóg, kominki itp.). W środowiskach wilgotnych (prysznice, okolice wanien itp.) należy zachować pokrycie co najmniej 95% całkowitej powierzchni. Dodatkowo klej powinien zachodzić na wszystkie cztery narożniki płytki. Sprawdzenie, czy klej został prawidłowo nałożony, jest dość łatwe po odklejeniu płytki. Na jego spodzie nie powinno być widocznych pasków kleju i powinien on całkowicie pokrywać tylną stronę płytki i podłoże.

Z pewnością możemy się zgodzić, że nie ma jednego uniwersalnego rodzaju packi i jednego uniwersalnego rozmiaru zębów do nakładania kleju. Jego kształt i wielkość powinny zależeć od rodzaju płytek, które będziesz kleił, a także od właściwości kleju i podłoża. Nałożony klej powinien być „w sam raz” dla mocnego i trwałego przyklejenia płytki.

Wygładzarki i ich wymiary

Kształt, wielkość (wymiar) i rozstaw zębów packi to podstawowe parametry każdej packi przeznaczonej do aplikacji kleju. Dzięki temu wiadomo, ile kleju pozostanie na podłożu po jego rozprowadzeniu, a także po ułożeniu płytek.

RUBI produkuje kielnie do układania płytek w dwóch podstawowych seriach: z zębami kwadratowymi i w kształcie litery U. W obu seriach występują kielnie o różnych rozmiarach zębów. Różnią się one szerokością występów (szczelina między zębami) oraz wysokością występów.

Paca kwadratowa

Kwadratowa gładź wypukła 12×12 mm pozostawi paski kleju o wysokości 12 mm ze szczeliną między nimi. Jeśli użyjesz kielni o rzucie 6×10 mm, oznacza to, że paski kleju będą miały szerokość 6 mm i wysokość 10 mm, a odstęp między nimi wyniesie 6 mm. Jeśli dla kielni podany jest tylko jeden wymiar, oznacza to, że oba wymiary są takie same (np. kielnia z występami 12 mm).

Gładsze z zębami U

Gładź z zębami typu U ma zwykle wymieniony tylko jeden wymiar. Wymiar wyraża zarówno szerokość, jak i wysokość zęba. Jeśli użyjemy pacy w kształcie litery U o średnicy 10 mm z ząbkami, będzie ona miała wypukłości w kształcie półksiężyców, a rozprowadzony klej będzie nakładany na podłoże półkolistymi paskami. Wysokość pasków i szczelina między nimi będzie wynosić 10 mm, czyli o wymiarze wskazanym na pacce. Szerokość każdego paska będzie dwukrotnie większa od podanego wymiaru packi.

Z lewej: zęby kwadratowe 12×12 mm; środek: zęby U 10 mm; z prawej: zęby kwadratowe 6 mm

Ile kleju zostawia paca pod płytką?

Wielkość zębów kielni decyduje o tym, ile kleju zostanie na podłożu, a dokładniej o tym, jak gruba będzie warstwa kleju pod płytką. Jeśli użyjemy pacy o zębach kwadratowych 12×12 mm, to łoże klejowe pod płytką będzie miało połowę grubości tego wymiaru, czyli 6 mm. Gładź 6×6 mm stworzy ło by łoże o wysokości 3 mm, ponieważ klej rozprzestrzeni się również w przestrzeni pomiędzy uformowanymi paskami.

Wygładzarki z zębami w kształcie litery U pozostawią łoże klejowe na wysokości około 1/3 wysokości zębów. Zatem wysokość łoża dla kielni 10 mm będzie wynosić około 3 mm.

Jaką pacę wybrać? Z zębami kwadratowymi czy U?

Packi w kształcie litery U od 10 mm i packi kwadratowe od 6 mm pozostawiają pod płytką minimum 3 mm warstwę kleju. Którą więc wybrać?

Kształt zębów decyduje o tym, jak łatwo rozprowadza się klej i jak idealnie osadzona jest w nim płytka. Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej jest umieścić płytkę w kleju przygotowanym za pomocą pacy z zębem U, ponieważ półokrągłe paski kleju są łatwiejsze do rozprowadzenia niż kwadratowe. Kwadratowe paski kleju należy rozprowadzić po obu stronach podczas dociskania płytek. Najpierw należy rozłożyć górną część pasów, a następnie rozłożyć je na boki. Gdy płytki są wciśnięte w półokrągły pasek, klej rozprowadza się po spodniej stronie z mniejszą szansą na powstanie pęcherzyków powietrza.

Jak wybrać odpowiednią pacę?

Ustalenie właściwego wymiaru (wielkości) packi zależy od samej płytki i podłoża. Dokładniej mówiąc, zależy to od tego, jak płaskie są płytki i podłoże. Im bardziej zakrzywiona płytka lub podłoże, tym więcej kleju potrzebujesz, co oznacza również użycie większego rozmiaru packi.

Najpierw trzeba określić, ile kleju chcemy mieć pod płytką po jej przyklejeniu. Minimalna grubość powinna wynosić 2 mm. Wybranie minimalnej grubości kleju na poziomie 3 mm ułatwi Ci obliczenie właściwego rozmiaru pacy. Istnieją dwa podstawowe sposoby, dzięki którym można określić prawidłowy rozmiar packi: obliczenie odkształcenia płytki i podłoża lub oględziny.

Obliczanie odkształcenia

Obliczanie odkształcenia płytki oznacza określenie wielkości odchylenia od płaszczyzny. Można to obliczyć układając jedną płytkę na drugiej i porównując jak narożniki pasują do siebie. Jeśli dachówka jest krzywa, to przeciwległy narożnik będzie odchylony. Zmierz wielkość szczeliny między narożnikami płytek i podziel wartość przez dwa. W wyniku otrzymujemy odkształcenie płytki.

Przykładowo, jeśli podczas porównywania płytek w przeciwległym narożniku powstanie szczelina 6 mm, oznacza to, że płytka jest krzywa o 3 mm. Aby uzyskać właściwą grubość kleju, należy zwiększyć planowaną grubość warstwy kleju, którą chcemy umieścić pod płytką, o tyle mm! Jeśli chcemy, aby warstwa kleju pod płytką wynosiła minimum 3 mm, a płytka ma odkształcenie 3 mm, należy użyć kielni do stworzenia warstwy kleju o grubości 6 mm. W tym przypadku prawidłowe pokrycie uzyskasz za pomocą pacy o zębach kwadratowych 12 mm.

Kontrola wzrokowa

Kontrola wizualna odbywa się po prostu poprzez umieszczenie płytki w warstwie kleju. Następnie wyjmuje się go i ogląda podłoże oraz tylną stronę płytki, aby sprawdzić, czy ma się prawidłowe pokrycie klejem.

Przykład można zobaczyć na zdjęciu. Ta płytka została wciśnięta w klej mniej więcej do połowy. Zauważ, że łoże klejowe utworzone przez pacę z kwadratowymi zębami 12 mm po lewej stronie ma największe pokrycie. Za nimi podąża łoże uformowane z kwadratowych zębów 8 mm. Smoczek z zębami w kształcie litery U w środku ma równomierne pokrycie, ale trzeba by mieć znacznie większe zęby, aby uzyskać lepsze pokrycie.

W przypadku stosowania metody obliczania ugięcia płytek w celu określenia prawidłowego rozmiaru pacy, należy jeszcze sprawdzić wizualnie pokrycie klejem, aby upewnić się, że używasz właściwego rozmiaru pacy!

Nie zapominaj o głównych zasadach

Ogólnie rzecz biorąc, im większa płytka, tym większy rozmiar stosowanej packi. Zawsze lepiej jest użyć większego wymiaru niż faktycznie będzie potrzebny. Trochę więcej kleju pod płytkami jest jak najbardziej dopuszczalne, natomiast niewystarczająca ilość kleju jest niedopuszczalna.

Zastosowanie kielni o zębach kwadratowych lub w kształcie litery U jest osobistym wyborem glazurnika. Chociaż łatwiej jest uzyskać pożądane pokrycie klejem przy użyciu zębów U, należy użyć większego rozmiaru zębów pacy, aby uzyskać taką samą grubość łoża klejowego. Ale przy pionowym układaniu płytek bywa trudniej, bo na ścianie utrzyma się łoże klejowe stworzone z mniejszych kwadratowych zębów, a nie z większych zębów U.

Wyjaśniliśmy pokrótce, jakie rodzaje kielni możesz wykorzystać do układania płytek, jak dobrać odpowiedni rozmiar kielni i jej zęby, aby proces układania płytek był dobrze wykonany, trwały i jednocześnie efektywny czasowo. Oczywiście zależy to również od użytych materiałów, jakości płytek, użytego kleju, mieszalnika, systemu poziomowania, różnych akcesoriów i wreszcie od Twoich umiejętności i doświadczenia.

Artykuł powstał we współpracy z www.profiobkladac.sk.

Loading

Więcej artykułów

Koła diamentowe – jak wybrać odpowiednie?

W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wyjaśnimy, jak wybrać najbardziej odpowiednie ostrze do cięcia określonych materiałów. Rozwiązałeś już problem, jaka

Loading