Jak prawidłowo wymieszać masę klejową do montażu płytek?

Artykuł z zaleceniami dotyczącymi prawidłowego mieszania mieszanek klejowych do montażu płytek i fug.

Jedną z istotnych rzeczy dla udanego i profesjonalnego montażu płytek jest prawidłowe przygotowanie mieszanki klejowej. Wiedza o tym, jak prawidłowo wymieszać klej, jest ważna dla uzyskania jak najmocniejszego połączenia, a tym samym długotrwałej wytrzymałości płytek na podłożu. Nieprawidłowo wymieszany klej może powodować problemy podczas montażu, a nawet doprowadzić do poluzowania płytek. W naszym artykule wyjaśnimy kilka kluczowych kroków w przygotowaniu odpowiedniej mieszanki klejowej oraz powody ich podjęcia, niezależnie od marki czy rodzaju stosowanego kleju.

Zanim zaczniesz…

Kluczem do przygotowania kleju jest poznanie jego rodzaju i właściwości, które znajdziesz napisane na jego opakowaniu. Na pewno powinieneś znać przynajmniej podstawy, takie jak proporcje mieszania kleju i wody, czas urabialności (najdłuższy czas od wymieszania do nadania się mieszaniny do użytku) oraz czas utwardzania. Znajomość tych informacji jest niezbędnym krokiem do prawidłowego przygotowania kleju.

Aby lepiej zrozumieć, jak działają kleje cementowe i co dzieje się podczas ich przygotowania, wyjaśnijmy kilka podstawowych faktów z chemicznego i mikroskopowego punktu widzenia. Kleje powszechnie składa się z kilku podstawowych składników: piasek, cement portlandzki, wapno, i (zazwyczaj) różne chemicznie produkowane dodatki, które pomagają mieszaniny kleju trzymać wodę przez dłuższy czas. Dodatki te mogą również nadać produktowi końcowemu różne właściwości, takie jak elastyczność, wytrzymałość, szybszy czas wiązania itp. Większość nowoczesnych klejów ma przynajmniej jeden rodzaj dodatku.

Zrozumienie, jak cement działa w mieszance i dlaczego zasady mieszania muszą być przestrzegane na różnych etapach, jest kluczowe dla zapewnienia udanego wyniku. Cement jest aktywowany przez proces zwany hydratacją (hartowaniem). Suche cząsteczki cementu są obojętne – nie robią zupełnie nic, dopóki nie zmieszają się z wodą. Gdy tylko do cementu zostanie dodana woda, molekuły wykorzystują ją do tworzenia małych kryształów. Im więcej wody ma do dyspozycji cząsteczka, tym dłuższe i grubsze kryształy tworzy.

Te cząsteczki cementu nie tylko tworzą rosnące kryształy obok siebie, ale także tworzą się na wierzchu i mogą się wzajemnie blokować. W ten sposób cement zyskuje swoją wytrzymałość, a im dłużej jest wystawiony na działanie wody, tym staje się mocniejszy. W przypadku kleju kryształy będą nie tylko rosły wokół innych kryształów, ale także będą wrastały w pory płytki i podłoża. W ten sposób uzyskuje się silną więź.

Po dodaniu do mieszanki modyfikatora (np. polimerów) można uzyskać mocniejsze połączenie z płytkami. Im więcej modyfikatorów zawiera mieszanka klejowa, tym mocniejsze będzie wiązanie, ponieważ polimery pozwalają na dłuższe zatrzymanie wody w przygotowanej mieszance. Gdy polimery mają kontakt z wodą i są równomiernie rozproszone w mieszance, otaczają cząsteczki cementu i umożliwiają im dłuższy dostęp do wody (woda nie odparowuje przez polimery). W wyniku tego procesu powstaje dłuższy, grubszy kryształ cementu niż klej bez modyfikatora.

Wyposażenie techniczne

Równie ważny jest wybór odpowiednich narzędzi do mieszaniamieszadła, trzepaczki do mieszania i pojemnika. Zawsze używaj blendera o niskiej prędkości. Większość producentów kleju zaleca mieszanie na niskich obrotach, aby uzyskać minimalną ilość powietrza do kleju i uzyskać bardziej równomierną mieszaninę. Należy też używać spiralnych trzepaczek do mieszania, a nie tzw. „ubijania”, tym lepiej, aby do masy nie dostał się nadmiar powietrza. Ważne jest również posiadanie odpowiedniego pojemnika, który pozwoli na idealne wymieszanie całej masy, bez tworzenia się grudek i suchych miejsc. Połącz odpowiednie mieszadło i trzepaczkę z gumową łyżką Rubi i masz cały sprzęt potrzebny do prawidłowego przygotowania masy klejowej.

1. Wstępne przygotowanie mieszanki klejowej

Najpierw zacznij od wlania wody do wiadra. Zmniejszy to ilość suchych cząsteczek kleju w powietrzu. Jeśli najpierw umieścisz suchy klej w wiadrze, a następnie dodasz wodę, część suchego kleju będzie unosić się na powierzchni. Wtedy trudniej będzie wymieszać cały suchy klej, który przykleił się również do bocznych ścianek wiadra. Dodaj klej do wody i mieszaj, dodając więcej kleju lub wody w razie potrzeby, aby uzyskać gęstą konsystencję – mniej więcej kremową jak gęste masło orzechowe. Konieczne jest, aby powstałe w ten sposób stojące zawirowania w górnej części kleju nie rozlewały się następnie do dolnych warstw.

Nieprawidłowo wymieszana mieszanka
Prawidłowo wymieszana mieszanka ze śladami mieszania

Większość producentów zaleca pięć do dziesięciu minut na wymieszanie kleju, co może wydawać się zbyt długim czasem. Zalecamy jednak przestrzeganie tego czasu, gdyż pomoże to osiągnąć pożądane wymieszanie i nasycenie poszczególnych cząsteczek cementu, a także dodatków do mieszanki. Czasami zdarza się, że nawet profesjonaliści mieszają mieszankę tylko do momentu uzyskania jednolitej mieszaniny proszku i wody. Idealnie powinieneś trzymać się zalecanego czasu, ale realistycznie prawdopodobnie nie będziesz. Dlatego lepiej zrobisz, jeśli zawsze będziesz mieszać nieco dłużej, niż wydaje Ci się to wystarczające do niezbędnego wymieszania masy.

Możesz dodać więcej kleju lub wody na początkowym etapie mieszania, aby uzyskać pożądaną gęstość. W późniejszych etapach mieszania nie jest to już wskazane, ponieważ jeśli po etapie hartowania dodamy więcej wody lub kleju, to klej znacznie osłabnie. Klej powinien być na tyle gęsty, aby przy nabieraniu przetaczał się po kielni. Jeśli spływa, to znaczy, że jest zbyt płynna i trzeba dodać więcej proszku do masy.

2. Gaszenie

Faza gaszenia jest bardzo ważna! Na tym etapie można najbardziej wpłynąć na prawidłowe wymieszanie mieszanki klejowej. Wygaszanie oznacza pozostawienie wymieszanego kleju bez zmian przez około dziesięć minut. Konieczne jest pozostawienie kleju w stanie spoczynku, aby skład chemiczny działał prawidłowo. Jeśli tego nie zrobisz i użyjesz go zaraz po wstępnym wymieszaniu mieszanki, doprowadzi to (dość szybko) do tego, że klej zwiąże i nie będzie działał. Wtedy klej z płytkami nie będzie się dobrze trzymał i utwardzał. Prawidłowo wykonane gaszenie da Ci również maksymalny czas pracy po całkowitym wymieszaniu kleju.

Większość nowoczesnych klejów modyfikowanych ma dodatki w postaci proszku (zwykle jakiś polimer) dodawane do suchej mieszanki. Najprościej mówiąc, dodatki te, podobnie jak cement, są aktywowane przez hydratację, ale działają nieco inaczej. Po dodaniu wody do cementu, w mieszance zaczynają rosnąć kryształki, a klej zyskuje na wytrzymałości. Im dłużej cement jest wystawiony na działanie wody, tym dłużej rosną kryształy. Im dłużej rosną kryształy, tym mocniejszy będzie utwardzony produkt.

Jak tylko dodasz wodę do dodatków, cząsteczki w dodatkach absorbują wodę. Wyobraź sobie cząsteczkę dodatku jako wacik. Zewnętrzna warstwa dodatku będzie nawilżona, ale wewnętrzna część nadal będzie sucha. Hartowanie daje składnikowi wystarczający czas na pełne nasycenie.

Jeśli nie pozostawisz kleju w fazie hartowania wystarczająco długo, mieszanina będzie miała suche polimery. Suche polimery będą pochłaniać wodę z cementu i powodować jego szybkie krzepnięcie. Jeśli cement nie ma wystarczającej ilości wody do dalszego tworzenia kryształów, proces wzrostu i twardnienia zasadniczo się zatrzymuje. Dlatego nie należy dopuszczać do wygaszenia mieszaniny klejowej przez zbyt krótki czas, ponieważ osłabia to klej i stwarza potencjalne problemy z łączeniem. Brak tworzenia kryształów w cemencie prowadzi do nieodpowiedniego wiązania z płytkami i podłożem. Pozwól, aby dodatki (modyfikatory) całkowicie się rozpuściły, aby były odpowiednio reprezentowane w mieszaninie klejowej.

3. Końcowe mieszanie mieszaniny

Gdy klej zostanie pozostawiony na pewien czas, konieczne jest kontynuowanie mieszania aż do uzyskania ostatecznego kształtu mieszaniny w celu równomiernego rozprowadzenia składników w całej mieszaninie kleju. Proces ten pomaga rozprowadzić polimery i wodę w całej mieszaninie, aby uzyskać spójny i prawidłowo wymieszany klej podczas wiązania i po utwardzeniu.

Na tym etapie nie dodawaj do mieszanki więcej wody ani suchego kleju! Nadmiar wody spowodowałby rozpad mieszanki. Woda jest już obecna pomiędzy cząsteczkami kleju i oddziela je od siebie. Im bardziej oddalone od siebie są cząsteczki podczas wzrostu kryształów cementu, tym trudniej jest osiągnąć wzajemne zazębianie się cząsteczek, z którego pochodzi siła wiązania kleju. Jeśli kryształy nie mogą się ze sobą w pełni związać, produkt końcowy będzie słabszy. Nawiasem mówiąc, jest to również powód, dla którego niepożądane jest dopuszczenie nadmiernej ilości powietrza w mieszaninie klejowej.

Jeśli klej jest prawidłowo wymieszany, to po rozprowadzeniu pacą bez osypywania się powinien mieć stojące rowki (zdjęcie).

Jak więc prawidłowo wymieszać klej? Podsumujmy podstawowe zasady:

  • Nie należy dodawać zbyt dużo wody – osłabi to masę.
  • Mieszać powoli, aby w mieszance klejowej uwięziona została minimalna ilość powietrza.
  • Klej powinien być dość gęsty, mniej więcej grubości gęstego masła orzechowego.
  • Grubość i konsystencja mieszanki wstępnie wymieszanej powinna być taka sama jak mieszanki końcowej.
  • Gaszenie pożarów to podstawa!
  • Po ugaszeniu nie należy dodawać więcej wody ani kleju.
  • Poznaj czas obróbki swojego kleju, zwróć uwagę na to, kiedy zaczyna wiązać.


Prawidłowo wymieszana mieszanka klejowa jest bardzo ważna dla udanego i długotrwałego montażu płytek.

Jak miałeś okazję przeczytać, uzyskanie właściwego mieszania nie jest łatwe, ale jeśli to zrobisz, nie tylko ty docenisz to w trakcie klejenia, ale także twój klient. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór narzędzi i akcesoriów do profesjonalnego przygotowania mieszanek klejowych.

Ten artykuł powstał we współpracy z profiobkladac.sk

Loading

Więcej artykułów

Koła diamentowe – jak wybrać odpowiednie?

W dzisiejszym blogu przyglądamy się bliżej tarczom diamentowym i ich ostrzom. Wyjaśnimy, jak wybrać najbardziej odpowiednie ostrze do cięcia określonych materiałów. Rozwiązałeś już problem, jaka

Loading